Naša vlastná lazúra ideálna pre vonkajšie použitie

Dobrý deň, radi by sme sa s Vami podelili so skúsenosťami s náterom vhodným pre kvetináče, truhlíky a záhradný nábytok. V podstate existujú dva základné druhy náterov, a to syntetické farby (niekedy sa označujú ako viac-vrstvové lazúry) a potom vodou riediteľné tenko-vrstvové lazúry. Tie sa potom ďalej delia na tzv. čisté vodáky a tie, u ktorých je jednou zo zložiek olej, tzv. olejové lazúry.

Aký je rozdiel medzi týmito farbami? Je to alchýmia, ale je potreba si na začiatku povedať, čo budem natierať, kde to bude stáť – či na priamom slnku a daždi, alebo v pergole, či na parapete. A nemenej dôležité je tiež to, aký typ dreva budem natierať… To všetko rozhoduje o tom, akú farbu a akú technológiu použiť.

Najskôr by som vysvetlil rozdiel medzi syntetickou viac-vrstvovou lazúrou a vodou riediteľnou lazúrou na drevo.

Princípom prvej farby je maximálna ochrana po dlhú dobu (väčšinou výrobca udáva dĺžku v rokoch, ako dlho náter vydrží). Farba sa nanáša a vytvára hrubší film, ktorý „zapláta“ drevo, stratí sa kresba dreva a ako my hovoríme: udusí drevo tým, že vytvorí ochranný štít vo forme hrubej vrstvy náteru. Tento náter je funkčný a za určitých okolnostiach môže vydržať sľubované roky. Ale stratí sa kresba dreva a pri väčšine takýchto farieb voda po nejakej dobe prejde mikro-prasklinou a vyžiera materiál zvnútra, ktorý potom môže zahnívať. Ďalšou zásadnou nevýhodou je následný ďalší náter, kde by sa mal starý náter odstrániť, obrúsiť, odstrániť praskliny, vybrúsiť ideálne až na drevo a naniesť novú vrstvu. A to je práca koľkokrát na celý deň…

Na druhú stranu tenko-vrstvová lazúra principiálne funguje ako moridlo, tzn.: voda, popr. olej sa namorí do materiálu (čím pórovitejší, tým lepšie  – preto používame mäkší pórovitý severský smrek) a náter prevedieme tak, aby sa všetky póry zahltili až prehltili. Tým zaistíme 100% nasýtenie po celom povrchu výrobku. To, čo sa nevsiakne do 20-30 minút, zotrieme suchou handrou. Podľa výrobcu a jeho odporúčaní tento proces zopakujeme po dôkladnom preschnutí prvého náteru – väčšinou po 24hodinách. Výhodou takého náteru je, že sa drevo a jeho kresba zvýraznia, čím sa podčiarkne prírodný charakter výrobku. My navyše používame tenko-vrstvovú 4 zložkovú lazúru, podľa receptúry pripravenej priamo pre naše použitie – pre nami zvolený materiál absolútne bez použitia chemických látok, kde je základom takejto farby ľanový, alebo iný prírodný olej a farbivo je bez použitia ťažkých kovov. Pokiaľ používame tvrdšie typy farieb, potom jedine tzv. tvrdo-voskový na báze živice.

Hlavným rozdielom medzi silnou vrstvou a tenkou vrstvou lazúry, je potom čas potrebný na ich údržbu. U tenko-vrstvových lazúr je potreba 1x za 3-6 rokov výrobok iba pretrieť, kde je navyše celkom jedno kvalita prevedenia náteru, pretože nie sú po nátere vidieť ťahy štetcom, na rozdiel od silno-vrstvových lazúr, kde je najmä v spojoch a ukončeniach smer ťahu štetcom dôležitý.

Po pochopení celého princípu logicky človeka napadne, prečo vlastne existujú silno-vrstvové nátery, keď vlastne všetky výhody sú na strane vodou, resp. i olejom riediteľných tenko-vrstvových lazúr. Tiež som sa pýtal a odpoveď nášho technológa bola, že ľudia sú na to zvyknutí, no časom som pochopil, že to úplne nie je pravda a sú rôzne dôvody, ktoré na dreve použitie syntetických farieb zvýhodňujú – napr. u bielej farbe je veľmi ťažké dosiahnuť dobrej krivosti, u namáhaných povrchov a rôzne špeciálne inštalácie, ako náter chemicky spracovaného dreva napr. OSB dosiek, MDF materiálov, preglejok, ale naše zistenie pre použitie na nábytok, alebo na záhradné výrobky z masívneho dreva je tenko-vrstvová vodou/olejom riediteľná lazúra absolútnym víťazom.

Ako poslednú výhodu by som spomenul i ekologickosť celého riešenia, kvalitnejšieho pracovného prostredia pre našich zamestnancov v lakovni (naozaj cítite iba odpar vody) a hlavne, naším cieľom je pestovanie živých rastlín a napriek tomu, že sa u našich výrobkov drevo so zeminou nikdy nestretne, tak určitý priesak je vždy možný a tam je potom opäť oveľa lepšie použitie našich ekologických farieb na báze prírodných olejov.