Základné princípy zasadenia kvetináčov

Naše kvetináče sú všetky vyladené ako drevený obal profi plastového kvetináča. Cieľom je maximálna ochrana dreva od mokrého substrátu, možnosť doplniť akýkoľvek kvetináč samo-zavlažovacím systémom a tiež jeho maximálnu životnosť.

Ako teda zasadiť kvetináč – pokiaľ máte samo-zavlažovaciu variantu, potom je to jednoduché: podľa vybraných rastlín zvoľte správny substrát, zasaďte hrantík a potom ho vložte očistený do dreveného kvetináča.

Pokiaľ máte kvetináč bez samo-zavlažovacej vložky, môžete si ju v našom kvetináči vytvoriť sami. Naplňte kvetináč do 3-5cm výšky keramzitom, potom vložte netkanú textíliu, vytvorte z nej vnútornú vaňu a potom spolu zo substrátom zasaďte rastliny. Takto zabránite presiaknutiu substrátu do vodného kúpeľa a zároveň keramzit vytvorí priestor pre zásobu vody.

Ďalšia nová obľúbená varianta je potom použitie hydrogelu / pôdny kondicionér do substrátu (ten pojme až 300 násobok svojho pôvodného objemu). Tie sú schopné pojať zo zálievky dostatočné množstvo vody, ktorú potom postupne pri jej nedostatku vracajú ku koreňovému systému rastlín. Táto varianta je najmä výhodná pre truhlíky umiestnené na výparu – južnej strany bez zatienenia, kde je použitie vďaka prehrievania vodného kupeľa samo-zavlažovacích truhlíkov nemožné.

Pokiaľ sadíte do kupovaného substrátu, nezabudnite sa informovať, ktoré kvetiny sa spolu znesú, ktoré potrebujú a koľko zálievky a aký je vhodný substrát. Klasickou chybou potom býva kombinácia nevhodných druhov, neúmerná zálievka (viete, že oveľa viac rastlín v kvetináči sa utopí 🙂 než koľko uschne?), alebo preplácanie kvetináča viacerými rastlinami. Nezabudnite u výsadby, že rastlina je od slova rast a na ten potrebujú i kvetiny priestor!  Navyše preplácané kvetináče a preliate kvetináče bývajú často útočišťom vošiek a iných parazitov rastlín.

Ďalšou podstatnou informáciou je hnojenie, tu platí, aspoň podľa našich skúseností, že príroda má rada prírodu. Tzn. skúste rôzne druhy prírodných hnojení (ako kurací trus), ale toto sú tajomstvá našich babičiek…. v každom prípade sa vyvarujte hnojeniu skôr než 3-4 týždne po zasadení do kúpeného substrátu, tie sú už pripravené  a obsahujú dostatok živín a tak môžete ďalším okamžitým hnojením rastlinám skôr ublížiť.